Dziś jest r.




Prowadź mnie według Twej prawdy i pouczaj,
bo Ty jesteś Bóg, mój Zbawca, i w Tobie mam zawsze nadzieję.
(Ps 25, 4)




Ksišżki






Św. Michał Archanioł (29. IX)



Imię Michał znaczy: "Któż jak Bóg" (Mi-cha-el). W księgach Starego Testamentu Michał archanioł występuje jako jeden z najpotężniejszych duchów niebieskich, książę aniołów, obdarzony zaufaniem Boga, anioł sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania (Dn 10,13.21; 12,1). W Nowym Testamencie pojawia się jako stojący na czele hufców niebieskich, zwycięsko walczący z szatanem i jego zwolennikami (Jud 9; Ap 12,7). U pisarzy kościelnych uchodzi za księcia aniołów, archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. Wstawia się u Boga za ludźmi, jest aniołem stróżem ludu chrześcijańskiego. Stoi u wezgłowia umierających, którym następnie towarzyszy w drodze do wieczności. Łączy się z tym jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.
Artyści przedstawiają go z wagą do odmierzania dobrych uczynków. Zaś symbolem dobrych uczynków jest złoto i dlatego jest też patronem złotników i rytowników.
Kult św. Michała istnieje nieprzerwanie od początku chrześcijaństwa. Najsławniejszą budowlą wzniesioną ku jego czci jest kościół i klasztor na Mont-Saint-Michel, miejsce pielgrzymkowe. Czczony jest jako patron: aptekarzy, tokarzy, pracowników banków, ołowników i cynowników, radiomechaników, patron umierających i dobrej śmierci. Św. Michał jest patronem złotników (są nimi również Bernard bp, św. Dunstan bp, św. Agata, św. Łukasz, św. Eligiusz, św. Anastazy Perski, św. Bernward).

Modlitwa:

Boże, który w sposób godny podziwu zakreślasz obowiązki aniołom i ludziom, spraw miłościwie, abyśmy wsparci wstawiennictwem świętego Michała Archanioła, mogli żyć pobożnie i osiągnąć szczęście wieczne. Amen.


Strona główna

Święci


Do góry



© 2001 - 2012 @  |