Piąta Pielgrzymka Papieża do Meksyku

Piąta pielgrzymka Papieża do Meksyku jest Jego 97. Pielgrzymką Apostolską. Ojciec Święty był po raz piąty na tej ziemi. To drugi kraj, w którym Ojciec Święty najczęściej był, po Polsce, bo w Polsce Ojciec Święty był osiem razy, a następnie po Polsce drugim krajem, który najczęściej odwiedzał jest właśnie Meksyk. Po wizycie Ojca Świętego w Bułgarii niektórzy już wątpili, czy pielgrzymka rzeczywiście dojdzie do skutku, bo były takie komentarze, że Ojciec Święty rzeczywiście jest chory, że źle się czuje... Potem miała być następna Kanada, ale nie wiadomo co z Gwatemalą i Meksykiem. I tutaj trzeba zauważyć, że wielką rolę w tym, aby Ojciec Święty przyjechał do Meksyku, odegrał właśnie Kardynał Prymas Meksyku, Norberto Rivera Carrera, który wielokrotnie udawał się do Rzymu, prosił, wyjaśniał, i kiedy Ojciec Święty przygotowywał się już do wyjazdu, niektórzy kardynałowie watykańscy proponowali Ojcu Świętemu, aby pominął tę wizytę do Meksyku. Natomiast Ojciec Święty na jednym ze spotkań w Watykanie wysłuchał tych wszystkich opinii, a potem powiedział: "Ja i tak pojadę". I rzeczywiście pojechał, do Meksyku, bo zdawał sobie sprawę z wagi tej wizyty. Wizyta ta była i jest ważna rzeczywiście dla całego kontynentu. Tam jest obecna Matka, Patronka całego kontynentu Ameryki Łacińskiej, Matka Boża z Guadalupe. Przez swoje pielgrzymowanie Ojciec Święty dał wyraźny znak, że jest zawsze blisko tego kontynentu, na którym mieszka najwięcej katolików na całym świecie; tego kontynentu, gdzie rzeczywiście Kościół jest Kościołem wielu kontrastów, Kościołem który przeżywa wiele trudności, ale jest również Kościołem wiernym, wiernym Ewangelii, wiernym ubogim, a szczególnie wiernym dziełu misyjnemu Kościoła.


Przygotowania w Meksyku na wizytę Ojca Świętego

21 lipca ponad ośmiuset przedstawicieli różnych szczepów indiańskich z Ameryki Północnej, Środkowej i Łacińskiej uczestniczyło przed nową Bazyliką w Guadalupe, w ceremonii zawieszenia obrazu Juana Diego. Uczestnicy nabożeństwa prosili obecnych na uroczystości dostojników z Archidiecezji Meksykańskiej, aby kanonizacja Juana Diego stała się okazją do zwrócenia uwagi na ciężki los Indian, prześladowania i ucisk w wielu częściach kontynentu oraz na przezwyciężenie tych niesprawiedliwości. We wszystkich kościołach Meksyku odczytany został specjalny List Pasterski Episkopatu domagający się większego szacunku dla praw ludności indiańskiej. W Liście z okazji Kanonizacji Juana Diego, Biskupi wyrażają życzenie, by ta rdzenna ludność nie tylko żyła w przyszłości spokojnie i dostatnio, ale także by została doceniona poprzez działania polityczne wobec niej.
"W ślad za kanonizacją Juana Diego powinno pójść uznanie praw Indian"-stwierdzili Biskupi. Przypomnieli, że rdzenna ludność nie może być nadal obiektem, lecz podmiotem polityki i troski państwa.Na konferencji prasowej w tygodniu poprzedzającym uroczystości, Kardynał Norberto Rivera Carrera wskazał na to, że wiele pytań ciągle otacza historyczną postać błogosławionego Juana Diego. Lecz nie ma już wątpliwości co do jego indiańskiej natury, cnót, historyczności i świętości-powiedział Prymas. Hiszpańscy księża rozmawiali o dowodach potwierdzających historyczność Juana Diego w dniach poprzedzających kanonizację. Było to podczas prezentacji książek ks. Escalady "Guadalupe, Sztuka i Wspaniałość" i "Juan Diego, Sztuka i Duch". Prezentacja została poczyniona z inspiracji kardynała Norberto Rivera Carrera, arcybiskupa miasta Meksyk (więcej na ten temat na podstronie: "Historia Objawienia".Meksykańskie osobistości wystartowały z programem zapewnienia schronienia dla tysięcy pielgrzymów, szczególnie biednych, którzy uczestniczyli w kanonizacji Juana Diego.
Operacja "Juan Diego 2002" dotyczyła także pomiarów bezpieczeństwa i podstawowych usług dla gości. Zarząd miasta stołecznego zobowiązał się do zapewnienia zakwaterowania dla około 10,000 biednych pielgrzymów.
Zakwaterowanie obejmowało dwa jego rodzaje: zaopatrzeniowe, łącznie z dużymi namiotami oraz przesłankowe-szkoły podstawowe i średnie z tego obszaru. Namioty miały dać schronienie dla pielgrzymów zostających tylko na jedną noc, podczas gdy szkoły miały pomieścić tych, którzy zostawali znacznie dłużej.
Wszyscy pielgrzymi mieli dostęp do usług medycznych, publicznej ochron i przenośnych źródeł wody.
Kościół przewidywał, że około 1 milion ludzi przybędzie do Meksyku na uroczystości kanonizacyjne 16-wiecznego Indianina, który ujrzał Dziewicę z Guadalupe.


Juan Diego był obecny w Toronto

24. lipca 2002, już na Światowych Dniach Młodzieży, czciciele Juana Diego przygotowywali się na jego kanonizację, która miała odbyć się 31.lipca, przez rozpowszechnianie tam znajomości jego wizerunku.
Diego Monroy Ponce, Rektor Bazyliki Maryi z Guadalupe, wysłał do Toronto 5,000 poświęconych kartek z obrazem Błogosławionego Juana Diego.
Grupa teatralna "Nahui Ollin" odegrała sztukę "Cud z Tepeyac" podczas Światowych Dni Młodzieży, przedstawiając w zarysie objawienie Dziewicy z Guadalupe.
Młodzi pielgrzymi do Kanady zostali także obdarowani obrazkami Matki Bożej z Guadalupe, które zostały zatwierdzone przez Kardynała, Prymasa Meksyku, Norberto Rivera Carrera, arcybiskupa miasta Meksyk.


Pokolenie Jana Pawła II - czuwanie modlitewne w intencji Papieża.

Kilkadziesiąt tysięcy młodych nie spało pierwszej nocy wizyty Jana Pawła II, by uczestniczyć w wigilii przepełnionej modlitwą i wiarą na głównym, historycznym placu stolicy, Zocalo.
"Pokolenie 2000 Jana Pawła II, Zjednoczone Wiarą"-to hasło tego czuwania. Młodzi obecni, nazywający siebie "pokoleniem Jana Pawła II", zaczęli przybywać na Plac Konstytucji o godzinie 14.00 miejscowego czasu, oczekując nowych uczestników aż do godziny 11.
Podczas wigilii, młodzi ludzie modlili się na różańcu, śpiewali, oglądali religijne sztuki i uczestniczyli w katechezach. Podczas tej wigilii został odczytany list zaadresowany do Papieża, który Ojcu Świętemu potem wręczono w czasie gdy pozdrawiał młodych na placu z "papamobile", około godziny 9. rano w czwartek, przed kanonizacją Juana Diego.
Ogromne ekrany telewizyjne w okolicach placu przekazywały uroczystość przybycia Papieża na Międzynarodowe Lotnisko Miasta Meksyk, a następnie to jak przemierza ulice i celebruje Mszę Świętą kanonizacyjną. ----


Przylot Ojca Świętego


Samolot Boeing 767 (z napisem "Mensajero de Esperanza") z Janem Pawłem II wylądował na lotnisku w Meksyku 30.lipca o godzinie 19.40 czasu lokalnego, tzn. we środę o 2.40 czasu warszawskiego.


Uroczystość powitalna mająca charakter żywiołowego święta, odbyła się w olbrzymich rozmiarów hangarze, do którego wjechał samolot wiozący Ojca Świętego. Ojca Świętego przywitały śpiewy i okrzyki kilkutysięcznego tłumu: "Janie Pawle II kocha Cię cały świat","Ty już jesteś Meksykaninem", "Juan Diego, Juan Pablo"-skandowano na lotnisku witając Papieża.
MP3 41 kB -Fragment pieśni "In Nombre del Senior"
MP3 32 kB -Fragment pieśni "Amigo"
MP3 134 kB -Dłuższy fragment pieśni "Amigo"


Prymas Meksyku i prezydent z małżonką oczekują Ojca Świętego

Tysiące ludzi, którzy znajdowali się na lotnisku, z niecierpliwością oczekiwały tej chwili.


Na przygotowanej platformie Ojciec Święty pokazał się wszystkim. Ojciec Święty zjechał specjalnie przygotowaną windą.
Następnie Papież udał się do miejsca, w którym miała odbyć się ceremonia powitania. Obok przewodniczących Episkopatu, z jego Przewodniczącym abp. Luisem Moralesem Reiesem i Prymasem Meksyku kard. Norberto Rivera Carrera, Ojca Świętego witał także prezydent Meksyku Vicente Fox wraz ze swoją małżonką.
MP3 16 kB -Przedstawienie witających Papieża: prezydenta, małżonki i Prymasa

Oklaski, wielka radość, owacje, powitania. Po raz piąty Ojciec Święty stawia swoje stopy na ziemi meksykańskiej.

Towarzyszące ceremonii powitania dzieci ubrane w różne stroje folklorystyczne reprezentowały różne szczepy Indian.

Ciekawostką i wielkim zaskoczeniem dla wszystkich reporterów, jak również innych ludzi było to, że po raz pierwszy w historii Meksyku, prezydent klęka przed Ojcem Świętym i całuje Pierścień Rybaka, pierścień Papieża. Wywołało to wielkie emocje, oklaski, było widać łzy w oczach niektórych ludzi.

Powitanie Papieża przez Prymasa Meksyku

Następnie Ojca Świętego powitał Prymas i Arcybiskup Meksyku, Kardynał Norberto Rivera Carrera.

Po przywitaniu się z dostojnikami Kościoła Meksykańskiego, mieszkańcy Meksyku złożyli dary dla Ojca Świętego (powyżej jeden z darów: reprodukcja Wizerunku Matki Bożej z Guadalupe w specyficznej technice plastycznej).
W swoim przemówieniu prezydent Vicente Fox Quesada przypomniał, że to właśnie od Meksyku Jan Paweł II rozpoczął swoje Podróże Apostolskie. Odwiedził ten kraj podczas pierwszej z nich w styczniu 1979 roku."Meksyk-powiedział prezydent-odwzajemnia ogromną miłość, jaką darzony jest przez Papieża. Kocha go i podziwia. Jest on dla niego przykładem miłości, jaka powinna mieć pierwsze miejsce w sercu każdego człowieka".
A oto inne fragmenty przemówienia powitalnego prezydenta Meksyku:
Ta piąta wizyta Waszej Świątobliwości w Meksyku stanowi jakiś wielki znak nadziei i siły dla wszystkich, oczekiwanych tak bardzo przez wszystkich Meksykańczyków. Twoje Ojcze Święty słowa i twoje działania przez tych dwadzieścia kilka lat twojego posługiwania były umocnieniem dla wszystkich Meksykańczyków, były wielką zachętą do tego, by budować dalej tą nową przyszłość swojego kraju. Chcemy dalej słuchać Ciebie Ojcze Święty w tym naszym owocnym budowaniu przyszłości świata pełnego pokoju, pojednania. Bardzo doceniamy wszystkie działania twoje, Ojcze Święty, dla budowania świata bardziej ludzkiego, bardziej pojednanego, zwłaszcza twoje zwrócenie się do ludzi, którzy pozostają na marginesie tego współczesnego świata. Doceniamy wszystkie działania twoje, Ojcze Święty na rzecz promowania godności człowieka, ekumenizmu, sprawiedliwości. Twoja postawa, Ojcze Święty, jest dla nas wszystkich znakiem i zachętą.

Poniżej znajduje się tekst przemówienia powitalnego Ojca Świętego:

Przemówienie powitalne Ojca Świętego
"Panie prezydencie Stanów Zjednoczonych Meksyku, księże Kardynale, Arcybiskupie Miasta Meksyk, drodzy Bracia w Episkopacie, czcigodni przedstawiciele władz publicznych i członkowie korpusu dyplomatycznego: Najdrożsi Meksykanie!
Jest dla mnie wielką radością, że po raz piąty mogę przybyć na tę gościnną ziemię, na której rozpocząłem szlak moich Podróży Apostolskich, który jako Następcę Apostoła Piotra zaprowadził mnie do tylu części świata, przybliżając mnie do wielu mężczyzn i kobiet, by umocnić ich w wierze w Jezusa Chrystusa Zbawiciela. Tuż po zakończeniu świętowania w Toronto Światowego Dnia Młodzieży miałem dzisiaj radość dołączyć do grona świętych godnego podziwu ewangelizatora tego kontynentu, brata Piotra od św. Józefa de Betancurt. Jutro z wielką radością dokonam kanonizacji Juana Diego, a następnego dnia beatyfikacji dwóch innych waszych współobywateli: Juan Bautista i Jacinto de los Angeles, którzy przyłączają się w ten sposób do wspaniałych wzorów świętości na tych umiłowanych ziemiach amerykańskich, gdzie chrześcijańskie orędzie zostało przyjęte z otwartym sercem, przeniknęło kultury i przyniosło obfite owoce.
Dziękuję za uprzejme słowa powitania, które w imieniu wszystkich Meksykańczyków skierował do mnie pan prezydent republiki. Pragnę na nie odpowiedzieć odnawiając raz jeszcze moje uczucia umiłowania i szacunku dla tego narodu bogatego w historię i starożytne kultury oraz zachęcając wszystkich do zaangażowania się w budowanie ojczyzny coraz bardziej odnowionej i stale rozwijającej się. Serdecznie pozdrawiam księży kardynałów i biskupów, drogich kapłanów, zakonników i zakonnice, wszystkich wiernych, którzy dzień po dniu podejmują trud praktykowania wiary chrześcijańskiej, i którzy swoim życiem realizują powiedzenie, które jest nadzieją i programem na przyszłość: "Meksyk zawsze wierny".
Z tego miejsca ślę serdeczne pozdrowienia również do młodych zebranych na czuwaniu modlitewnym na placu Zocalo w katedrze Prymasowskiej i mówię im, że Papież na nich liczy i prosi ich o to, aby byli prawdziwymi przyjaciółmi Jezusa i świadkami Ewangelii.
Najdrożsi Meksykanie! Dziękuję za waszą gościnność, za waszą nieustanną miłość, za waszą wierność Kościołowi. W tej wędrówce starajcie się być zawsze wierni, umacniani przez wspaniałe przykłady świętości wyrosłe pośród waszego czcigodnego narodu. Bądźcie świętymi. Wspominając to, co powiedziałem do was w Bazylice Guadalupe w 1990 roku: służcie Bogu, Kościołowi i narodowi, każdy na swoim miejscu podejmując odpowiedzialność za przekazywanie Orędzia Ewangelicznego i dawanie świadectwa żywej wiary, zaangażowanej społecznie. Błogosławię każdego z was używając w tym celu wyrażenia, którym wasi przodkowie zwracali się do osób najdroższych ich sercom: "Oby Bóg czynił wam tak, jak Juan Diego." Meksyk zawsze wierny!"

Ojciec Święty żegna zgromadzonych w miejscu powitania

Ojciec Święty trzykrotnie wypowiedział słowa, które mówił już wcześniej, w czasie swoich poprzednich wizyt w Meksyku: "Meksyk zawsze wierny"-"Mexico siempre fiel".

Po oficjalnym przywitaniu na lotnisku Papież wsiada do samochodu i zaczyna się wielka owacja już poza bramami lotniska daje się zauważyć tłumy ludzi, którzy mu towarzyszą przy jeździe do Nuncjatury Apostolskiej. Trasa wynosiła 19 km. Charakterystyczne to jest też to, że ludzie zebrani na ulicach, na drogach, którymi Papież przejeżdżał, mieli zapalone lampki. Ludzie z wielkim respektem przyjmowali przyjazd Papieża. Można było zauważyć również chorągiewki polskie, prawdopodobnie byli również tam Polacy nie tylko ci, którzy tu mieszkają, ale także grupa Polaków przyjechała na spotkanie z Papieżem.


Przed Nuncjaturą była grupa ludzi ubranych w stroje folklorystyczne wykonując śpiewy i także tańcząc na cześć Ojca Świętego przy samej bramie Nuncjatury, która była przyozdobiona takim przepięknym łukiem zrobionym z kwiatów, 20 tys. kwiatów. Pracowano nad tym ponad 2 tygodnie, aby przyozdobić takimi wzorami tutaj typowymi dla kultury Azteków i żeby w ten sposób wyrazić otwartość serca Meksykańczyków na przyjazd Ojca Świętego.

W Meksyku jest ulica Juan Pablo Seccondo

Notabene Nuncjatura Apostolska w Meksyku znajduje się przy ulicy Jana Pawła II. Tak od kilku lat nazywa się ta ulica.

Po grzecznościowym spotkaniu z prezydentem, Papież spotkał się z ponad stu biskupami, którzy zgromadzili się na konferencji Episkopatu Meksykańskiego.

Do następnej strony - "Uroczystość kanonizacji Juana Diego"